allcontent xfsearchvalue falsecomments . dleusertplnotHTML info Müstəqillik illərində Daxili İşlər Naziri vəzifəsini tutanlar - SİYAHI » www.ARAZXEBER.az Araz Xəbər Agentliyi

Müstəqillik illərində Daxili İşlər Naziri vəzifəsini tutanlar - SİYAHI

Müstəqillik illərində Daxili İşlər Naziri vəzifəsini tutanlar - SİYAHI

Azərbaycanda bu gün Polis Günü qeyd olunur.

Arazxeber.Az xatırladır ki, bu gün Azərbaycan Polisinin yaranmasından 102 il ötür.

Ümummilli lider Heydər Əliyevin 24 may 1998-ci ildə imzaladığı 710 nömrəli Fərmanına əsasən, 1918-ci ildə Azərbaycan Demokratik Respublikası Daxili İşlər Nazirliyinin tərkibində ilk polis orqanlarının təsis edildiyi gün - 2 iyul Azərbaycan Polisi Günü elan edilib.

Müstəqillik illərində Daxili İşlər Naziri vəzifəsini tutanlar:

Xoyski Fətəli Xan İsgəndərxan oğlu (28.05.1918 – 17.06.1918)
Behbudxan Cavanşir (17.06.1918 – 26.12.1918)
Xasməmmədov Xəlil bəy (26.12.1918 – 16.06.1919)
Usubbəyov Nəsib bəy Yusif oğlu (16.06.1919 – 22.12.1919)
Hacınski Məmmədhəsən (22.12.1919 – 15.02.1920)
Vəkilov Mustafa bəy (15.02.1920 – 28.04.1920)
Sultanov Həmid Həsən oğlu (28.04.1920 – 01.06.1921)
Bağırov Mircəfər Abbas oğlu (05.10.1921 – 22.05.1927)
Rizayev Novruz Kərim oğlu (22.05.1927 – 10.07.1929)
Yemelyanov Stepan Fyodoroviç (01.08.1929 – 05.02.1941)
Yaqubov Mirteymur Ələkbər oğlu (06.03.1941 – 01.06.1943)
Atakişiyev Ağasəlim İbrahim oğlu (10.07.1943 – 06.06.1953)
Quskov Anatoliy Mixayloviç (08.08.1953 – 25.03.1954)
Buliqa İvan Yefistovyeviç (30.04.1954 – 10.07.1956)
Kərimov Əli Həbib oğlu (11.08.1956 – 05.02.1960)
Məmmədov Xəlil Məmməd oğlu (03.11.1960 – 05.01.1965)
Əlizadə Məmməd Əli oğlu (05.01.1965 – 19.03.1970)
Heydərov Arif Nəzər oğlu (19.03.1970 – 20.07.1978)
Vəliyev Cəfər Cəbrayıl oğlu (04.11.1978 – 06.04.1987)
Məmmədov Aydın İsrafil oğlu (07.04.1987 – 09.05.1990)
Əsədov Məhəmməd Nəbi oğlu (23.05.1990 – 18.11.1991)
Kərimov Tofiq Mirzə oğlu (18.11.1991 – 20.02.1992)
Əliyev Tahir Yunus oğlu (24.02.1992 – 25.05.1992)
Həmidov İsgəndər Məcid oğlu (26.05.1992 – 16.04.1993)
Allahverdiyev Abdulla Museyib oğlu (21.04.1993 – 25.06.1993)
Novruzov Vaqif Yusif oğlu (07.07.1993 – 29.04.1994)
Usubov Ramil İdris oğlu (29.04.1994-20.06.2019)
Eyvazov Vilayət Süleyman oğlu (20.06.2019)
09:11
Baxıs: 23280
Reyting: